Známe to všichni: všudypřítomné reklamy, které se snaží ukazovat tu nejvýhodnější sazbu na hypoteční úvěr. Jak je to s nimi ale doopravdy? Dosáhnete na ně? A případně za jakých podmínek? Ne všechny banky mají tyto podmínky samozřejmě stejné a vždy je to velmi individuální, ale pojďme se společně podívat na některé z nich:
Váš příjem
Některé banky Vám nabídnou výhodnější úrok, jestliže jim prokážete nadprůměrný příjem nebo pokud si v jejich bance uložíte větší obnos peněz.
Pojištění úvěru (pojištění schopnosti splácet)
To je první věcí, kterou Vám vždy banka k hypotečnímu úvěru nabídne. Na první dobrou se to zdá být velmi výhodné: banka vám sníží úrokovou sazbu a vy jste na oplátku pojištěný. No ovšem zde se častokrát stává, že samotné pojištění je natolik předražené, že za něj zaplatíte daleko více, než za zmíněnou vyšší sazbu. V tomto případě je lepší většinou mít vlastní životní pojištění a nedat na rady bankéřů.
Běžný účet
Takzvaný běžný účet požaduje většina bank, aby Vám slevila z úroků. Pozorní buďte především u toho, zda je běžný účet zdarma a zároveň se vždy zajímejte o podmínky slevy. Například, zda musí být účet aktivní a případně jak. Protože tyto podmínky jako jsou třeba obraty na účtu, minimální počet transakcí a jiné, vás při nesplnění mohou stát nemalé peníze navíc.
Věk
Není to pravidlem, ale některé banky dokáží dát výhodnější sazbu mladším klientům a to například do 36 let. Mladší klienti jsou obecně více zvýhodnění už kvůli parametrům České národní banky (DTI, DSTI, LTV).
Výše úvěru
Výše úvěru a nebo i hodnota samotné nemovitosti či LTV mohou hrát roli v sazbách. A tak některé banky nabízejí třeba na vyšší úvěr než 1,5 mil Kč i vyšší slevu.
Pojištění nemovitosti
Jak už jsme si říkali výše u pojištění schopnosti splácet, tak u pojištění nemovitosti, které bude banka po Vás na zastavenou nemovitost požadovat, je to velmi podobné. Jde o to, že ne vždy ono pojištění musí nutně být výhodnější než sleva z úrokové sazby. Ze zkušenosti ale mohu potvrdit, že zde se častěji vyplatí na slevu kývnout.
Vždy se raďte s odborníky
Pokud mohu závěrem doporučit jednoduchou radu, jak dosáhnout na nejvýhodnější sazbu: poraďte se s odborníkem a nesnažte se hrát si na finanční poradce. Nejen, že Vám to často ušetří peníze, ale především vám to ušetří čas. Podmínek, které banky mají, aby Vám daly nejlepší sazbu je mnohem více a vždy je to velmi individuální. Někde dostanou slevu na úrokové sazby policisté, jinde Vám zase chtějí sjednat k hypotéce kreditní kartu, atd. Proto využijte rad odborníků, ne vždy musí být nejlepší sazba tou nejvýhodnější pro vaši situaci (kupříkladu s ohledem na fixaci a jiné parametry). PS: Určitě bych Vám také poradil sledovat nejen úrokovou sazbu, ale především RPSN, protože sazba, jak už jsem zmínil, nemusí být vždy směrodatná.
Nechejte si zdarma a nezávazně srovnat úrokové sazby včetně podmínek
Pokud uvažujete o hypotečním úvěru, zdarma Vám srovnáme reálné úrokové sazby i spolu s podmínkami, které musíte splňovat. My totiž nekopeme za banku, ale za klienta. Mimo jiné díky nám v průměru klienti ušetří na hypotečním úvěru 70 000 Kč oproti prvním nabídkám bank. Vyplňte formulář na našich stránkách nebo nás kontaktujte pomocí emailu: info@loanero.cz.